Holista Sól do diety BARF dla psów i kotów 400g

  • Marka:
  • Czas realizacji: wysyłka 24h
Cena: 2590 
DOSTĘPNY
Zapytaj o produkt

Holista Sól do diety BARF dla psów i kotów 400g

Sól jest źródłem podstawowych elektrolitów: chloru, sodu i potasu. Sód jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz ciśnienia osmotycznego. Reguluje równowagę wodną w przestrzeniach wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, odpowiada za przenoszenie ładunku elektrycznego w błonach komórkowych, wpływa na ciśnienie krwi. Niedobory sodu prowadzą do zaburzeń równowagi elektrolitowej, ciśnienia osmotycznego, zaburzeń równowagi wodnej organizmu, zaburzeń pracy mózgu oraz nerek. 

Kiedy podawać sól?

  • do bilansowania diety gotowanej lub surowej
  • do uzupełniania elektrolitów na skutek utraty płynów 

Skład: 100% sól (NaCl)

Skład analityczny/100g: Chlorek sodu 98.0%, Wapń 0.4%, Magnez 0.2%

Sposób podania: do diet przygotowywanych samodzielnie zgodnie z wyliczonym zapotrzebowaniem. 

BARF to skrót, od angielskojęzycznej nazwy tego sposobu żywienia, czyli Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako "biologicznie odpowiedni surowy pokarm". Podstawowym założeniem tego sposobu żywienia jest podawanie zwierzętom posiłków, które są złożone z samych naturalnych, surowych składników. Dieta BARF zakłada, że zarówno przewód pokarmowy zwierząt, jak i cała ich fizjologia nie uległy zbyt dużym zmianom w procesie udomawiania, a ich potrzeby żywieniowe są podobne jak przed udomowieniem. Zgodnie z tym założeniem, np. psy powinny żywić się tym samym co wilki w ich naturalnym środowisku, czyli tym, co uda im się upolować. Jako że nasze domowe psy nie polują w lasach, by znaleźć sobie obiad, właściciele powinni możliwie jak najwierniej komponować posiłki dla swoich pupili.

Ten sposób żywienia zwierzęcia zakłada, że pies czy kot będzie karmiony niemal wyłącznie elementami zwierząt. Głównie są to mięso, kości oraz podroby. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą też być uzupełnianie niewielkimi dodatkami owoców bądź warzyw jednak nie jest to konieczne. Ważniejsze mogą być dodatkowe suplementy, które uzupełniają niedobory składników w mięsie, które pochodzi z przemysłowych hodowli zwierząt.

Podstawowym założeniem komponowania posiłków w diecie BARF jest to, że zwierzę będzie jadło według swoich naturalnych potrzeb. Fakt, że psy i koty są z natury czworonogami mięsożernymi, sprawia, że mogą one czerpać z mięsa i podrobów wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Jednak mięso dostępne dla właścicieli w sklepach jest pozbawione niektórych składników, jakie są bardzo istotne dla zdrowia psa czy kota. Znajdują się one między innymi w krwi, która nie jest obecna w mięsie sklepowym, mózgach, które są trudnodostępne, a także w wielu podrobach (grasica, trzustka), jakie ciężko jest zakupić. Dlatego też pojawia się konieczność dodatkowej suplementacji zwierząt, których właściciele zdecydowali się na dietę BARF.

Suplementy, które mają za zadanie uzupełnić takie braki, nazywają się suplementami obowiązkowymi, gdyż bez nich dieta psa nie będzie zawierała wszystkich niezbędnych składników mineralnych aminokwasów czy witamin.

Co ważne, naturalne suplementy i dodatki mają szerokie zastosowanie w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych u zwierząt. Zawarte w tych suplementach składniki mogą np. przeciwdziałać objawom alergii, wspomagać pracę wątroby, regenerować stawy bądź działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mogą one też w diecie stanowić zastępstwo dla składników, które nie mogą znaleźć się w diecie zwierzęcia ze względu na alergie pokarmowe bądź jego ewentualne problemy trawienne.

Sód zawarty w Sól do diety BARF Holista. jest głównym składnikiem mineralnym w organizmie zwierzęcia. W głównej mierze odpowiada za jego właściwe nawodnienie oraz reguluje równowagę kwasowo-zasadową, objętość płynów w organizmie, a także ciśnienie osmotyczne. Niedobór zasadniczo występuje rzadko, jednak pojawia się, gdy zwierzę utraci duże ilości wody, np. przy chorobach przebiegających z biegunką lub wymiotami. Wśród objawów świadczących o niedostatecznej ilości sodu można wyróżnić niepokój i przyśpieszoną częstotliwość bicia serca. Dodatkowo zwierzę ma zwiększone łaknienie, a jego błony śluzowe stają się suche i lepkie.

Potas z kolei jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, który powoduje, że mięśnie szkieletowe psa odpoczywają. Ponadto jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania większości narządów wewnętrznych organizmu. Potas jest też potrzebny do działania gospodarki elektrolitowej, która decyduje o tym, ile wody przyswoi zwierzę. Niedobór tego składnika może doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia. Konsekwencją niskiego poziomu potasu może też być spowolnienie wzrostu i łamliwość kości oraz apatia. Niedobór tego składnika skutkować może także apatią, osłabieniem mięśnia sercowego, uszkodzeniem nerek i serca, a nawet paraliżem.

Chlor pełni w organizmie funkcje regulacji pH płynów ustrojowych, ciśnienia osmotycznego, przewodnictwa nerwowego oraz przepuszczalności błon komórkowych. Dodatkowo uczestniczy w procesie trawienia białek i produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym, a także reguluje przemiany metaboliczne. Jego niedobór powoduje osłabienie, bolesne skurcze mięśni, drgawki czy zmęczenie.

  • Rodzaj Zdrowie
  • Rodzaj preparatu Proszek
  • Przeznaczenie Witalność/niedobory witamin
  • Grupa docelowa Dorosły pies
  • Zawartość kocimiętki Nie
  • Wiek kota Dorosły kot

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć