Co dolega mojemu pupilowi, czyli najpopularniejsze choroby u psów

Kiedy dzieje się coś niedobrego z naszym zdrowiem, wtedy wiemy, że czas udać się do lekarza. Nikt z Nas nie jest zadowolony, że jak jego organizm szwankuje. Niestety problem ten nie omija też Naszych podopiecznych. Jak choroby mogą przytrafić się czworonogom? Jak możemy je rozpoznać? Poniżej mamy zestawienie najpopularniejszych schorzeń u psów. 

ph_simpleblog_10.jpg

Alergie i nietolerancje

Najczęściej spotykanymi alergiami są te wywoływane przez składniki zawarte w pożywieniu lub związane z substancjami chemicznymi. Typowymi objawami takich nietolerancji jest wzmożone drapanie się, zaczerwienienie skóry oraz miejscowa utrata sierści. Pies może nabawić się alergii poprzez kontakt bezpośredni (alergia kontaktowa) i pośredni (alergia pokarmowa). Alergię pokarmową mogą wywoływać składniki karmy, które mogą powodować niepożądane reakcje. Najczęściej występującymi alergenami są zboża (takie jak pszenica czy soja), mięso lub laktoza. Najlepszą metodą na samodzielne rozpoznanie alergii pokarmowej u psa, jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Jeśli uda Nam się prawidłowo odróżnić czynnik powodujący dolegliwości, należy dobrać odpowiednią karmę bez zawartość tego składnika. Alergia u psa, podobnie jak u ludzi, może być wywoływana przez bezpośredni kontakt z alergenem, np. pyłkami, trawami lub pleśnią. Zdarzają się też przypadki uczulenia na materiały lub składniki znajdujące się w akcesoriach oraz na detergenty. Jeśli pies ma bardzo intensywne objawy alergii, należy wybrać się do weterynarza, aby wykonać test śródskórny lub test na obecność przeciwciał poprzez pobranie krwi, aby określić, co jest przyczyną alergii u psa.

Wścieklizna

To nieuleczalna choroba wirusowa, do jej zakażenia następuje przez kontakt z chorym osobnikiem np. przez jego ślinę, jest bardzo niebezpieczna zarówno dla psów i ludzi. Wirus odpowiedzialny za wystąpienie wścieklizny atakuje układ nerwowy, prowadząc do jego uszkodzenia. Pierwsze objawy uwidaczniają się w okresie 14-60 dni od zakażenia. Gdy pies zachowuje się agresywnie, ślini się, momentami traci świadomość, zdarza mu się połykać przedmioty niejadalne, nie pije wody, często występuje również wytrzeszcz oczu i zapadnięta szczęka - to typowe objawy tej choroby. Wirus może pochodzić od bezdomnych psów, kotów czy zakażonych dzikich zwierząt. W Polsce istnieje obowiązek (od 1961 roku) szczepienia wszystkich psów przeciwko wściekliźnie, a pierwsze szczepienie należy wykonać w ciągu 4. miesiąca życia szczeniaka.

Padaczka (epilepsja)

Choroba występująca wśród ludzi, ale również i zwierząt, objawiający się tak samo w obu przypadkach. Atak padaczkowy jest niekontrolowany i bardzo gwałtowny. U psów występują różne typy padaczki: pierwotna (idiopatyczna) opisywana jako wrodzona i uwarunkowana genetycznie, padaczka wtórna inaczej zwana objawową oraz reaktywna. Możemy spotkać się również z określeniem młodzieńczej padaczki, ponieważ pierwsze przypadki ujawniają się u młodych czworonogów. Najbardziej podatne na tą przypadłość są rasy jak m.in. beagle, szpic fiński, owczarek belgijski oraz wilczarz irlandzki. W grupie wysokiego ryzyka są też: buldog francuski, berneński pies pasterski, border collie, golden retriever, labrador retriever, keeshonda, owczarek australijski, pudel, angielski springer spaniel czy wyżeł. Psy u których stwierdzona została pierwotna padaczka, nie powinny być poddawane rozrodowi - dlatego zalecany jest zabiegi kastracji lub sterylizacji. Za powstawanie padaczki wtórej (symptomatycznej) odpowiedzialne jest uszkodzenie mózgu (strukturalne lub czynnościowe). Podstawowymi objawami tego rodzaju padaczki są m.in. zapalenie opon mózgowych, wylew krwi, guz nowotworowy, powstające blizny, wodogłowie (opisywane zwłaszcza u psów ras miniaturowych). Te przyczyny padaczki mogą być wynikiem choroby albo powstać na skutek przebytego urazu mózgu - po upadku z wysokości czy w czasie wypadku komunikacyjnego). Padaczka reaktywna następuje na skutek chorób innych układów organizmu, spowodowane zatruciem lub problemami metabolicznymi. Wymienić tu można m.in. wszelkiego rodzaju zatrucia metalami ciężkimi, środkami ochrony roślin, metaldehydem, jak również choroby metaboliczne: zaburzenia elektrolitowe, hipoglikemia, hiperglikemia, zaburzenia funkcjonowania wątroby i nerek, niedobory witamin z grupy B czy choroby zakaźne (tężec, wścieklizna, nosówka). Duże znaczenie może mieć też przedawkowanie lub nieprawidłowe stosowanie leków. Celem leczenia padaczki jest całkowite wyeliminowanie napadów drgawkowych, niebezpiecznych dla naszego pupila. Choroba ta zalicza się do chorób przewlekłych i podawanie leków raczej trwa od czasu diagnozy do końca życia. Jedynie konsekwentne i systematyczne podawanie leków spowoduje osiągnięcie pożądanego efektu. Szczególnym problemem jest odmiana padaczki nazywana lekoodporną, kiedy środki farmakologiczne są mało skuteczne. Wtedy jako powodzenie terapii uważa się już samo zmniejszenie nasilenia i cykliczności ataków. Ostatnio dość popularną metodą pomagającą w łagodzeniu niepożądanych i bolesnych objawów jest stosowanie oleju CBD.

Nosówka

Nosówka to choroba, którą wywołuje bardzo agresywny wirus CDV (Canine Distemper Virus), który w wysokiej temperaturze ginie szybko, natomiast w chłodzie może żyć nawet tygodniami. Psy chore na nosówkę powinny podlegać ścisłej kwarantannie, ponieważ jest ona wysoce zaraźliwa. Pierwsze symptomy często są niewyraźne, niekiedy występuje jedynie osowiałość i podwyższona temperatura. Bardziej charakterystycznymi objawami jest wysięk z nosa i spojówek oraz brak apetytu. Nosówka może wstępować pod różnymi postaciami, tj.:

  • Płucna – z objawami zapalenia płuc, z wysiękiem z nosa i oczu;
  • Oczna – ostre zapalenie spojówki często z chorą wrzodziejącą rogówką;
  • Skórna – pojawiające się ropne pęcherze na skórze brzucha czy uszu, po pewnym czasie pękają lub po czasie stają się zrogowaciałe;
  • Jelitowo-żołądkowa – najczęściej przejawia się przez biegunkę, wymioty, objawy zapalenia jelit. Musimy dopilnować, żeby Nasz pies się nie odwodnił, poprzez dostarczenie mu dużej ilości wody;
  • Nerwowa – u psa występują wtedy kłopoty z chodzeniem, mogą również pojawiać się tiki, nietrzymanie moczu czy nerwowe porażenie kończyn;
  • Choroba twardej łapy – to również postać nosówki, objawiająca się stwardnieniem skóry na opuszkach łap i lusterku nosa, skóra przypomina wtedy właśnie twardą łapę.

Pchły i Kleszcze

To jedna z najczęstszych psich dolegliwości, z którą borykają się psiaki. Obecność pcheł możesz rozpoznać po wzmożonym drapaniu się i gryzieniu psa w miejscach ukąszeń. Dorosłe osobniki można znaleźć podczas przeczesywania sierści specjalnym grzebieniem. Aby pozbyć się pcheł należy wykapać psa i odkazić całe otoczenie, najlepiej preparatami przepisanymi przez lekarza weterynarii. Prewencyjnie dobrze zastosować naturalne metody odstraszające takie jak: olej z czarnuszki czy olej kokosowy, składnik ten możemy wcierać w sierść lub dodawać do posiłków. Psy, z racji przebywania w miejscach gdzie kleszcze czyhają najczęściej, są bardziej podatne na ich ukąszenia. Konsekwencją ugryzienia mogą być choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Bardzo ważne jest dokładne obejrzenie swojego pupila każdorazowo po przebytym spacerze, aby natychmiast usunąć pasożyta. Przeciwko ukąszeniom kleszczy pomagają te same naturalne środki, co na pchły.

Robaki u psa

Psy często zmagają się z chorobami wywołanymi poprzez zarażenie się robakami, takimi jak tasiemce, glisty czy tęgoryjce. Powodują one problemy trawienne, wymioty lub biegunkę. Towarzyszy temu też utrata na wadze i apatyczność. Najlepszą naturalną obroną przed takimi chorobami jest silna flora bakteryjna, dlatego zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa. Powszechnie stosowane tabletki na odrobaczanie niestety zaburzają prawidłową strukturę flory, więc bardziej polecane jest stosowanie probiotyków i regularne badania kału na obecność pasożytów. Taki test pozwoli odkryć obecność robaków i zastosować odpowiednia terapię. Warto też stosować naturalne metody wsparcia w pożywieniu np. zmielone pestki dyni, olej kokosowy, czosnek, marchew, kolendra, owoce dzikiej róży, melisa, cynamon, które skutecznie odstraszają pasożyty.

Cukrzyca

Jest to kolejna choroba występująca zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Pies cierpiący na cukrzycę posiada braki hormonu insuliny, który obniża poziom cukru we krwi. Najczęściej przyczyna wystąpienia tej przypadłości jest otyłość, predyspozycje genetyczne, zapalenie trzustki, choroby autoimmunologiczne lub inne zaburzenia metaboliczne psa. Cukrzyca głównie występuje u starszych psów, jako choroba współistniejąca. Jeśli zauważysz, że pies pije dużo więcej niż zwykle, częściej oddaje mocz, ma apetyt na jedzenie, a jednocześnie traci na wadze - to książkowe objawy tej choroby. Cukrzyca to poważne schorzenie u psów, które musi zdiagnozować i prowadzić odpowiednie leczenie lekarz weterynarii, nie działajmy na własną rękę.

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego (HD, hip dysplasia) to dziedziczna choroba psów, spowodowana niedorozwojem stawu biodrowego i głowy kości udowej, na którą szczególnie narażone są średnie i duże rasy psów. W przypadku dysplazji stawu biodrowego, głowa kości udowej nie pasuje do panewki. Powoduje to zwiększone tarcie w luźnym stawie biodrowym, przez co znacznym stopniu zużywa się chrząstka i kości. Choroba zaczyna się objawiać, gdy u psa występuje niechęć do ruchu, ma problemy ze wstaniem, często się kładzie podczas spaceru czy ma inny niż na co dzień układ ciała podczas chodu. Alarmujące jest to, kiedy pies skomli podczas codziennych ruchów i czynności, wtedy jak najszybciej powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Odpowiednie badania pomagają określić nasilenie tej choroby u psa i rozpocząć leczenie. Przy zaawansowanym stopniu choroby konieczne może być leczenie operacyjne.

Zapalenie spojówek i infekcje ucha

Powodem wystąpienia zapalenia spojówek są alergie lub infekcje bakteryjne. Klasyczne objawy to łzawienie oka, zaczerwienienie i obrzęk. Do zapalenia może również dojść poprzez podrażnienie lub dostanie się do oka ciała obcego (np. podczas spaceru). Infekcja oka stanowi poważne zagrożenie, w przypadku zaniechania leczenia może dojść do poważnych powikłań, m.in. do owrzodzenia rogówki. Dlatego, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii. Za infekcje uszu odpowiedzialne są bakterie, grzyby, roztocza lub inne pasożyty. Czasami do przewodów słuchowych dostają się również ciała obce. Na ta chorobę najczęściej narażone są psy z dużymi lub zwisającymi uszami. Infekcję ucha rozpoznasz po częstym potrząsaniu głową lub trzymaniu jej pod kątem. Towarzyszyć może temu nieprzyjemny zapach, a samo ucho może być zaczerwienione i zaklejone wydzieliną lub ropą. Taką infekcję leczymy pod okiem lekarza weterynarii, z odpowiednio dobranymi lekami i preparatami.

Parwiworoza

Parwiworoza psów to poważna choroba zakaźna, którą wywołuje parwowirus psi typu 2 (CPV - 2, ang. canine parvovirus). Wirus najczęściej atakuje szczenięta i młode psy od 5 tygodnia do 6 miesiąca życia. Podatne na wirusa są także starsze psy, które nie zostały zaszczepione przeciwko parwowirozie oraz zwierzęta o obniżonej odporności. Najczęstszą formą parwiworozy jest odmiana jelitowa. W tej postaci choroba charakteryzuje bardzo silna osowiałość, brak apetytu, intensywne wymioty oraz silna biegunka. Wirus osłabia odporność, przez co pies staje się bardziej podatny na wtórne zakażenia bakteryjne. Aby zapobiec zarażeniu się choroby, bardzo ważne jest dopilnowanie wszystkich szczepień. Wirusa można wykryć w odpowiednich badaniach weterynaryjnych.

Guzy, nowotwory

Kolejną chorobą ze świata ludzi, na jaką mogą zapaść Nasze psiaki, to choroby nowotworowe. Łagodne nowotwory, takie jak tłuszczaki (guzy tłuszczowe), które nie przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu, mogą być nie usuwane. Stwardnienia, zgrubienia lub guzki na ciele psa zawsze powinny być zbadane przez lekarza weterynarii, bo im wcześniej wykryje się guz u psa, tym szybciej można wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli oprócz rozprzestrzeniania się guza występują objawy takie jak utrata wagi, ból lub brak apetytu, może to być choroba złośliwa. Guzy będą musiały być wycięte chirurgicznie i ewentualnie napromieniowane. Lekarz weterynarii w każdym przypadku indywidualnie rozróżnia, jakie leczenie jest odpowiednie. Niektóre rasy psów są mają większe skłonności na nowotwory częściej niż inne, między innymi jak bokser, owczarek niemiecki czy pudel.

Skręt żołądka

To bardzo niebezpieczna dolegliwość, która może przydarzyć się czworonogowi. Podczas ataku żołądek obraca się wokół własnej osi, zwężając naczynia krwionośne oraz przełyk i jelita. Wtedy żołądek psa się rozszerza, zwiększa się objętość płynów, pokarmów i gazów, które nie mają jak się przedostać do jelit. Skręt żołądka jest nagłym stanem i wymaga natychmiastowej ingerencji chirurgicznej, w najgorszym scenariuszu zbyt późna reakcja może zakończyć się śmiercią. Jeżeli pies jest niespokojny, ma wzdęty brzuch, krztusi się, mimo że nie wymiotuje i wydaje się szczególnie niezdarny – to objawy, które powinny Cię zaalarmować. Natychmiast udaj się do weterynarza lub najbliższej kliniki dla zwierząt, aby specjalista jak najszybciej zobaczył Twojego psa. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia tej choroby, należy zwracać uwagę na wielkość posiłków oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego po karmieniu, aby żołądek mógł spokojnie strawić pokarm.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć